Ciekawostki o Morzu Bałtyckim. Zobacz 15 ciekawostek o Bałtyku

Czy wiedziałeś, że w Polsce żyją rekiny albo, że na dnie Bałtyku spoczywa wiele statków z różnej epoki? Bałtyk skrywa wiele tajemnic, a my przedstawimy Ci 15 najlepszych ciekawostek o Morzu Bałtyckim.

1. Tsunami na Morzu Bałtyckim

Pierwsze tsunami w Polsce odnotowano w Darłowie w XV wieku, a według kronik z 1 marca 1779 roku, kolejne zalało Łebę. Za przyczynę tych niecodziennych zjawisk na terenie naszego kraju, prawdopobodnie odpowiadały trzęsienia ziemi.

2. Rekiny żyjące w Morzu Bałtyckim

Być może nie wiedziałeś, ale Steven Spielberg kręcąc „Szczęki” inspirował się rekinami z Bałtyku. Oczywiście jest to żart. Owe rekiny nie stanowią zagrożenia dla człowieka. Jedyny występujący gatunek, Żarłacz Śledziowy osiąga do 3.5 metra długości.

Żarłacz śledziowy, lamna śledziowa – jedyny gatunek rekina występujący naturalnie w Bałtyku.

3. Bałtycka Atlantyda

Krążą legendy, że u ujścia Odry do Bałtyku wyrósł niegdyś przepełniony bogactwem port Wineta. Port został jednak zniszczony, a ślad po nim zaginął.

4. Najmniejsza wyspa na świecie znajduje się na Morzu Bałtyckim

Na Bałtyku położona jest najmniejsza wyspa na świecie – wyspa Märket, która należy do archipelagu Wysp Alandzkich. Powierzchnia wyspy to zaledwie 0,03 km2. Co ciekawe wysepka należy do dwóch państw – Finlandii oraz Szwecji. Märket nie jest aktualnie zamieszkana. Obowiązują tam dwie strefy czasowe.

5. Najbardziej zanieczyszczone morze

Smutnym faktem jest to, że Bałtyk zalicza się do najbardziej zanieczyszczonych mórz na świecie. Po zakończeniu II wojny światowej, zatopiono znaczne ilości broni chemicznej.

6. Najmłodsze morze na świecie

Morze Bałtyckie powstało w wyniku cofającego się lodowca około 12 tysięcy lat temu, co czyni go najmłodszym morzem na świecie.

7. Czy Bałtyk to słodkie morze?

Przez niskie zasolenie Bałtyk jest zaliczany do mórz półsłonych. Średnie zasolenie wynosi ok. 7‰. Co jest tego powodem? Niewielka średnia temperatura, wpływająca na stopień parowania wody.

8. Głębokość Morza Bałtyckiego

Największa głębokość to 459 metrów. W Polsce najgłębsze miejsce posiada 118 metrów w tzw. Głębi Gdańskiej. Średnią głębokość szacuje się na 53 metry, dlatego Bałtyk uznawany jest za płytkie morze.

9. Powierzchnia i objętość

Powierzchnia Bałtyku wynosi 415 266 km², a jego objętość 21 721 km³

10. Bursztyn nad Morzem Bałtyckim

Bursztyn bałtycki to najbardziej ceniona odmiana bursztynu ze względu na łatwość obróbki mechanicznej. Bursztynem bałtyckim handlowano w całej starożytnej Europie.

11. Wpław przez Bałtyk

Sebastian Karaś przepłynął Bałtyk wpław w sierpniu 2017 roku i zajęło mu to 27 godzin! Można? Można. Wypłynął w poniedziałek z Kołobrzegu, a we wtorkową noc był już w Bornholmie. Była to druga próba Polaka, pierwsza zakończyła się niepowodzeniem z powodu problemów zdrowotnych.

12. Najdłuższy most na świecie łączący dwa państwa

Czy wiesz, że na Bałtyku znajduje się najdłuższy most łączący dwa państwa? Most nad Sundem łączy stolicę Danii – Kopenhagę ze szwedzkim Malmö. Jego długość to prawie 8km.

Most nad Sundem
Most nad Sundem z lotu ptaka. Źródło pl.wikipedia.org

13. Zagrożone gatunki żyjące w Morzu Bałtyckim

Morświn, foka obrączkowana bałtycka, wydra europejska czy foka szara to gatunki ssaków zagrożone wyginięciem.

14. Zatopione statki na Bałtyku

Na dnie Bałtyku leży ponad 100 wraków. Wiele z nich jest atrakcją dla nurków, lecz w niektórych przypadkach trzeba mieć specjalne zezwolenie z Urzędu Morskiego.

Popularne wraki leżące w Bałtyku to:

 • tankowiec Franken (1945r)
 • Bryza (2008r)
 • holownik Abile (1945r)
 • 262 metrowy Lotniskowiec Graf Zeppelin (1947r)
 • ścigacz okrętów podwodnych Groźny (1971r)
 • okręt wojenny Boelcke (1945r)

15. Największe nadmorskie miasta położone nad Bałtykiem

Największe nadmorskie miasta Bałtyku:

 • Sankt Petersburg
 • Sztokholm
 • Ryga
 • Helsinki
 • Gdańsk, Szczecin Gdynia
 • Kaliningrad
 • Kilonia i Espool

To były ciekawostki o Morzu Bałtyckim, które warto poznać 💗